پشتیبانی 24/7 :

031-36691964 | 021-88203003

جستجو

تفاوت امنیت اطلاعات و امنیت سایبری در چیست؟

تیتر مطالب

اغلب اوقات امنیت اطلاعات و امنیت سایبری را مشابه در نظر میگیریم و از این دو اصطلاح بجای هم استفاده می شود اما نکته مهم این است که این دو اصطلاح دو دسته کاملا جدا هستند. علی رغم همپوشانی موجود بین امنیت اطلاعات و امنیت سایبری مهم است که تفاوت بین این دو را بدانیم. پس از آن می توانید بهتر تصمیم بگیرید که شما به تامین کدام یک نیازمندید.

امنیت اطلاعات چیست؟

امنیت اطلاعات به حفاظت از داده ها و اطلاعات در برابر استفاده های غیرمجاز و نامعتبر اشاره داد. هدف از اقدامات امنیت اطلاعات، محافظت از اطلاعات حساس در برابر دسترسی و استفاده غیرمجاز به منظور حذف یا تغییر آنهاست. این موضوع به حفظ حریم خصوصی داده های مهم که می تواند اطلاعات مالی تا جزییات حساب کاربری است، می پردازد.
اطلاعات قلب سازمان محسوب می شوند. آنها می توانند در هر جایی ذخیره شده و با روشهای مختلفی در دسترس قرار گیرند. برای مثال داده ها می توانند در دیسک ها و محل های ذخیره قابل حمل، لپتاپ ها، سرورها و دستگاههای شخصی و رکوردهای فیزیکی، نگهداری شوند. تمامی این روشها باید امن نگه داشته شوند و اقدامات حفظ امنیت آنها، امنیت اطلاعات نامیده می شود.
به طور خاص سازمانها، از محرمانه بودن، یکپارچگی و در دسترس بودن اطلاعات محافظت می کنند. هدف اصلی امنیت اطلاعات تضمین تداوم فرآیندهای تجاری با کمترین آسیب و محدود کردن اثرات منفی حوادث است.
موسسه NIST امنیت اطلاعات را این گونه تعریف می کند: محافظت از اطلاعات و سیستم های اطلاعاتی در برابر دسترسی، استفاده و افشای غیرمجاز و هرگونه اختلال، تغییر یا تخریب به منظور ایجاد مشکل در محرمانگی، یکپارچگی و در دسترس بودن، است.

نمونه هایی از امنیت اطلاعات:

امنیت اطلاعات، هر فرآیند یا تکنولوژی ای که برای حفاظت از محرمانگی، یکپارچگی و در دسترس بودن اطلاعات، را شامل می شود و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تکنولوژی های ضد بدافزار
 • سیاست های امنیت اطلاعات
 • کنترل های دسترسی
 • آموزش کارمندان
 • مدیریت جریان اطلاعات
 • ارزیابی تاثیر حفاظت از داده ها
 • بخش هایی از حفاظت فیزیکی
حفظ محرمانگی، یکپارچگی و در دسترس بودن

محرمانه بودن، یکپارچگی و در دسترس بودن همگی از ارکان کلیدی حوزه امنیت اطلاعات هستند. این سه مورد باید همیشه حفظ شوند، اطلاعات خاص باید محرمانه بماند و اطمینان حاصل شود که دسترسی تنها برای افراد مجاز امکان پذیر باشد و در اختیار همگان قرار نگیرد و به اشتراک گذاشته نمی شود.
یکپارچگی در امنیت اطلاعات به این معنی است که داده ها دقیق و کامل هستند و اطمینان حاصل می شود که می توان براساس اطلاعات به روز تصمیم گیری کرد. در نهایت در دسترس بودن به میزان دسترسی یک سیستم اطلاعاتی اشاره دارد. در حالت ایده آل سازمانها باید برنامه ای داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که سیستم ها برای افرادی که لازم است، در دسترس باشند و برای کسانی که نباید، قابل دسترسی نباشند. تمرکز بر دسترس بودن همچنین به این معنی است که سازمانها باید برنامه های مناسبی برای پاسخ به نقض داده ها و تهیه نسخه پشتیبان از داده ها داشته باشند.

امنیت سایبری چیست؟

امنیت سایبری به طور کلی زیر مجموعه امنیت اطلاعات در نظر گرفته می شود و بخش کوچکتری از یک مجموعه بزرگتر است. به طور خاص امنیت سایبری به فرآیندهای طراحی شده به منظور امنیت شبکه های کامپیوتری، سیستم ها، اپلیکیشن ها، تجهیزات و نرم افزار در برابر انواع تهدیدات، اشاره می کند.
امنیت سایبری بر معیارهایی تمرکز دارد که از دسترسی احراز هویت نشده به شبکه ها و سیستم های سازمان، پیشگیری می کند.
NIST امنیت سایبری را اینگونه تعریف می کند: جلوگیری از آسیب، حفاظت و بازیابی کامپیوترها، سیستم های ارتباطات الکترونیکی، سرویس های ارتباطات الکترونیکی، ارتباطات سیمی و الکترونیکی شامل اطلاعات موجود در آن برای اطمینان از در دسترس بودن، یکپارچگی، احراز هویت، محرمانه بودن و عدم انکار آنها، است.
امنیت سایبری نوع خاصی از امنیت اطلاعات است که بر حفاظت از داده های الکترونیکی و اقداماتی که در راستای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به شبکه ها و سیستم های یک سازمان/شرکت انجام می شود، تمرکز دارد.
چنانچه اغلب برای اشاره به امنیت اطلاعات از این اصطلاح استفاده می شود به این دلیل است که نقض های داده ای معمولا به دلیل نفوذ به شبکه یا سیستم است. مجرمان بیشتر مواقع اطلاعات را از طریق حملات سایبری به خطر می اندازند همچنین در شرکت/سازمان ها معمولا حجم داده هایی که به صورت آنلاین ذخیره می شوند از داده های ذخیره شده به صورت فیزیکی بیشتر است به همین دلیل اطلاعات بیشتری در معرض هدف مهاجمان قرار دارند.
امنیت سایبری به طور کلی بخشی از امنیت اطلاعات و مهمترین بخش آن در نظر گرفته می شود.

نمونه هایی از امنیت سایبری

امنیت سایبری هر فرآیند و تکنولوزی ای که برای حفاظت الکترونیک از داده ها انجام می شود را شامل می شود:

 • رمزنگاری داده ها
 • رمز عبورها
 • VPNها
 • فیلتر اسپم ها
 • احراز هویت چندعاملی
 • بررسی کدهای امن
مهمترین تفاوت بین امنیت اطلاعات و امنیت سایبری

مهمترین نقطه تمایز بین امنیت اطلاعات و امنیت سایبری این است که امنیت اطلاعات شامل حفاظت از اطلاعات صرف نظر از نوع و شکل آن است. در مقابل، امنیت سایبری بر روی داده ها در حوزه سایبری و دیجیتال تمرکز دارد. قبل از اینکه بیشتر داده ها به صورت الکترونیکی ذخیره شوند، با وسایل فیزیکی نگهداری می شدند. در حالیکه بسیاری از سازمانها به نگهداری از داده ها به صورت دیجیتالی روی آورده اند، برخی اطلاعات محرمانه و حساس در یک روش فیزیکی نیز نگهداری می شوند. امنیت اطلاعات بدون در نظر گرفتن نوع ذخیره سازی مسئول حفاظت مداوم از داده هاست. تمرکز این دو حوزه کاملا متفاوت است. در امنیت سایبری، تمرکز بر حفاظت از داده ها در سراسر فضای سایبری است. برعکس، امنیت اطلاعات نه تنها بر حفاظت از اطلاعات و سیستم های اطلاعاتی در فضای سایبری بلکه فراتر از آن نیز تمرکز دارد.

ParametersCYBER SECURITYINFORMATION SECURITY
تعریف سادهاقدامات مربوط به حفاظت از دادها روی منابع خارجی و اینترنت است.حفاظت از اطلاعات در برابر کاربران غیرمجاز، دسترسی آنها و تغییر داده ها یا حذف آنها به منظور حفظ یکپارچگی، محرمانگی و در دسترس بودن است.
حفاظتتوانایی حفاظت از فضای سایبری در حملات سایبریحفاظت از داده ها فارغ از محل آن در برابر هر گونه تهدیدی
محدودهمحدوده حفاظت شامل فضا و قلمرو سایبریمحدوده حفاظت کامل و صرفنظر از قلمرو 
تهدیداتامنیت سایبری با تهدیدات فضای سایبری مقابله می کند.امنیت اطلاعات از داده ها در برابر هر گونه تهدیدی حفاظت می کند.
حملاتامنیت سایبری اقداماتی بر علیه جرایم سایبری، کلاهبرداری های سایبری و دور زدن قوانین است.امنیت اطلاعات اقداماتی بر علیه دسترسی غیر مجاز، افشا، تغییر و اختلال است.
تخصصامنیت سایبری به صورت تخصصی درگیر پیشگیری از تهدیدات فعال و APT است.امنیت اطلاعات به طور تخصصی شامل عملیات امنیت داده بوده و متخصصان امنیتی مرتبط با آن مسئول سیاست ها، فرآیندها و قوانین سازمانی بوده و وظیفه  تضمین محرمانگی، یکپارچگی و در دسترس بودن، را به عهده دارند.
مقابله باامنیت سایبری با تهدیداتی که ممکن است در قلمرو سایبری باشند یا نه، مثل حفاظت از حسابهای کاربر و اطلاعات شخص، سروکار دارد.امنیت اطلاعات با دارایی ها داده ای، یکپارچگی، محرمانگی و در دسترس بودن سرو کار دارد.
دفاعبه عنوان اولین لایه دفاعی عمل می کند.زمانی وارد بازی می شود که امنیت داده ها نقض شود.
تهدیداتبه طور عمده با تهدیدات دیجیتال مثل هک، بدافزار و فیشینگ مقابله می کند.رنج وسیعی از تهدیدات مانند سرقت های فیزیکی، خطاهای فردی و جاسوسی را شامل میشود.
هدف حفاظت دربرابر دسترسی و استفاده غیرمجاز، افشا، اختلال، تغییر یا تخریب اطلاعات دیجیتالحفاظت از محرمانگی، یکپارچگی و در دسترس بودن همه انواع اطلاعات بدون در نظر گرفتن محل و نوع ذخیره سازی
تکنولوژی ها متکی به تکنولوژی های مختلفی نظیر فایروال، نرم افزار ضد ویروس و سیستم های شناسایی نفوذ است. از تکنولوژی های مانند رمزنگاری، کنترل دسترسی و ابزارهای پیشگیری از نشت داده استفاده می کند.
تمرکز بر داده بر حفاظت از خود داده ها بدون در نظر گرفتن محل ذخیره یا چگونگی انتقال آنها، تمرکز دارد.بر حفاظت از دارایی های اطلاعات شامل داده ها و سایر اطلاعاتی نظیر مالکیت معنوی، اسرار تجاری و اطلاعات محرمانه مشتریان تمرکز دارد.
چشم انداز تهدید مقابله با تهدیدات دائما در حال تغییر، مثل اشکال جدید بدافزارها و تکنیک های جدید مجرمان سایبریمقابله با رنج وسیعی از تهدیدات مثل نقض امنیت فیزیکی، تهدیدات داخلی، حملات مهندسی اجتماعی.
نقاط همپوشانی امنیت سایبری و امنیت اطلاعات


این دو حوزه اشتراکات قابل توجهی دارند. برای شروع، هر زمان مکانیزم امنیت سایبری برای محافظت از داده های حساس طراحی شده باشد می تواند به عنوان امنیت اطلاعات در نظر گرفته شود. برای مثال حفاظت از یک پایگاه داده با رمزعبور از اطلاعات نگهداری شده در درون پایگاه داده محفاظت می کند و همزمان از حمله سایبری نیز جلوگیری می کند.
همچنین خطراتی وجود دارد که در امنیت فیزیکی و سایبری باید مورد توجه قرار گیرد. برای مثال سازمانها باید ساز و کاری جهت جلوگیری از رسیدن کاربران غیرمجاز به بخش های حساس سازمان، داشته باشند. همزمان باید نسبت به محافظت از رکوردهای دیجیتالی و دستگاههای فیزیکی که اطلاعات در آن نگهداری می شود، با روشهایی نظیر کنترل دسترسی یا رمزنگاری داده ها اقدام کرد. سازمانها باید سیاست ها، فرآیندها و آموزش هایی برای کاهش خطر استفاده نامناسب و خطر آفرین از سیستم را اجرا کنند. این اقدامات باید با مکانیسم های امنیت سایبری که به منظور محافظت از اطلاعات آن دستگاهها طراحی شده اند، تکمیل شود. برای مثال با استفاده از راهکارهای رمزنگاری اطلاعات حساس روی لپتاپ رمزنگاری می شود که در صورت گم شدن آن برای دیگران قابل دسترس نباشد.
از دیگر نقاط مشترک این دو حوزه، محرمانگی، یکپارچگی و در دسترس بودن است که در هدایت سیاست ها و رویه ها امنیت اطلاعات و امنیت سایبری باید در نظر گرفته شود. هم امنیت سایبری و هم امنیت اطلاعات اغلب باید با الزامات نظارتی و استانداردهای سازمانی و صنعتی همسو باشند.
پاسخگویی و مدیریت حوادث امنیتی یک نگرانی مشترک بین این دو حوزه است. چه حمله سایبری چه یک نفوذ، هر دو اطلاعات حساس را به خطر می اندازند پس تیم های امنیت سایبری و امنیت اطلاعات هر دو به برنامه های واکنش به حوادث نیاز دارند.

منبع:

https://www.geeksforgeeks.org

https://www.stjohns.edu

https://www.itgovernance.co.uk